(for 5 måneder siden - 0 kommentarer)"Vil ministeren tage initiativ til, at også det økonomiske omfang af samarbejdet mellem den enkelte læge og medicinalindustrien offentliggøres?"
(for 5 måneder siden - 0 kommentarer)"Vil ministeren tage initiativ til, at der indføres centrale retningslinjer, der sikrer, at børn ikke udsættes for hormonforstyrrende stoffer fra legetøj i daginstitutioner og hos dagplejemødre?"
(for 5 måneder siden - 0 kommentarer)"Er ministeren enig i, at der ikke er nogen sundhedsmæssig begrundelse for, at raske mennesker uden for de særlige risikogrupper bliver vaccineret mod influenza A?"
(for 5 måneder siden - 0 kommentarer)"Mener ministeren, at det er udtryk for en korrekt og fyldestgørende information af befolkningen, når Sundhedsstyrelsen på forespørgsler om bivirkninger af vaccinen mod influenza A svarer, at det sk..."
(for 6 måneder siden - 0 kommentarer)"Er ministeren indstillet på at finde et beløb ud over de aftalte 10 mia. kr. til etablering af København-Køge-Ringsted-banen til miljøforanstaltninger som f.eks. en jernbanetunnel i Valby?"
(for 6 måneder siden - 0 kommentarer)"Er ministeren indstillet på at etablere en jernbanetunnel i Valby ved etableringen af København-Køge-Ringsted-banen?"
(for 6 måneder siden - 0 kommentarer)"Vil ministeren på baggrund af nye informationer om, at klimaforandringerne kræver en øget indsats for at begrænse udslippet af kvælstof i de danske farvande, tage initiativ til at øge omfanget af v..."
(for 6 måneder siden - 0 kommentarer)"Vil ministeren overveje at ændre reglerne, sådan at man ikke i relation til SU-reglerne straffer voksne for at passe syge eller plejekrævende forældre i eget hjem?"
(for 6 måneder siden - 0 kommentarer)"Mener ministeren, at det er rimeligt, at en kvinde i Aalborg ifølge 3F`s Nyhedsbrev den 8. september 2009, er blevet sat på hjemmeboende SU, fordi hun passer sin 75-årige mor?"
(for 6 måneder siden - 0 kommentarer)"Vil ministeren kræve af Dansk Folkepartiss og Venstres formand, at de klart tager afstand fra de overtrædelser af lovgivningen, som Dansk Folkepartis formand Pia Kjærsgaard, Dansk Folkepartis medl..."
(for 6 måneder siden - 0 kommentarer)"Vil ministeren i forlængelse af sin kritik af de folketingsmedlemmer, der har sagt, at de vil hjælpe flygtninge, der trues med udvisning, rejse den samme kritik over for Dansk Folkepartis formand P..."
(for 6 måneder siden - 0 kommentarer)"Er ministeren enig i, at vi for at holde de globale temperaturstigninger under 2 grader, som minimum skal befinde os i den øverste del af IPCC's scenarie, og derfor nationalt skal reducere med min...."
(for 6 måneder siden - 0 kommentarer)"Vil ministeren sørge for, at den fejlagtige information om den globale udledning bliver fjernet eller rettet på ministeriets hjemmeside?"
(for 6 måneder siden - 0 kommentarer)"Er ministeren enig I, at ifølge IPCCs scenarier skulle den globale udledning af CO2 nærmere have toppet i år 2000 frem for år 2015, hvis vi skal holde os under 2 graders opvarmning?"
(for 6 måneder siden - 0 kommentarer)"Er ministeren enig i, at det fremgår meget klart af IPCC's nyeste rapport fra 2007 (Klimaændringer 2007: synteserapport, sammendrag for beslutningstagere, s. 24-25), at for at holde temperaturstign..."
(for 6 måneder siden - 0 kommentarer)"Mener ministeren, at det er sundhedsmæssigt fornuftigt, at den nye afgift på mættet fedt kan betyde, at producenter i stedet for vegetabilsk fedt går over til at anvende animalsk fedt, som påpeget ..."
(for 6 måneder siden - 0 kommentarer)"Vil ministeren sikre, at der i forbindelse med etableringen af Frederikssundmotorvejen etableres ny natur, som svarer til det dobbelte af projektets samlede areal?"
(for 6 måneder siden - 0 kommentarer)"Er ministeren ikke enig i, at etableringen af Frederikssundmotorvejen bør ske på en sådan måde, at økologiske korridorer og artsspredning i området fremmes og at det derfor ikke er tilstrækkeligt a..."
(for 6 måneder siden - 0 kommentarer)"Mener ministeren ikke, at det vil være hensigtsmæssigt at begrænse hastigheden på Frederikssundmotorvejen til 110 km/t, sådan at unødvendig ekspropriation og arealinddragelse kan undgås?"
(for 6 måneder siden - 0 kommentarer)"Er ministeren enig i, at det ved etableringen af Frederikssundmotorvejen bør sikres, at Natura 2000 arealer hverken berøres direkte eller indirekte?"
(for 6 måneder siden - 0 kommentarer)"Skal ministerens svar på spørgsmål nr. S 2855 og hendes efterfølgende mail til Ritzau forstås på den måde, at hun er enig med vicestatsministeren i, at »problemerne med militant islamisk fundamenta..."
(for 6 måneder siden - 0 kommentarer)"Vil ministeren sikre, at konsulentfirmaer m.v., som vinder udbud af dele af den forskningsbaserede myndighedsbetjening for Miljøministeriet, pålægges den samme ret og pligt til at offentliggøre res..."
(for 6 måneder siden - 0 kommentarer)"Mener ministeren, at det er udtryk for, at Danmark er et foregangsland for indførelsen af vedvarende energi, at Danmark, jf. Ingeniøren den 1. september 2009, i 2008 kun har installeret halvdelen a..."
(for 6 måneder siden - 0 kommentarer)"Er forslaget om at fjerne støtten til montering af partikelfiltre på busser og lastbiler udtryk for, at regeringen nu er af den opfattelse, at partikelproblemet ikke mere er så påtrængende, at stat..."
(for 6 måneder siden - 0 kommentarer)"Vil ministeren tage initiativ til at forbyde sprøjtegiften rimsulfuron, der anvendes på kartoffelmarker og producerer nedbrydningsprodukter, som udvaskes i koncentrationer over grænseværdien på 0,1..."
(ingen af Per Clausen's taler er debateret endnu, se at komme i gang!)