(for 2 måneder siden )"En delegation fra By- og Boligudvalget deltager den 6.-8. marts i den stort anlagte by- og udviklingskonference MIPIM, som løber af stablen i Cannes, Frankrig. Her vil de bl.a. blive introduceret t..."
(for 3 måneder siden )"Udvalget ønsker under besøget hos OECD at blive orienteret om bl.a.: Skattepolitiske tendenser i OECD landene. Grønne afgifter (energibeskatning). Udfordringer i virksomhedsbeskatning, skadeli..."
(for 5 måneder siden - 0 kommentarer)"Dette lovforslag sigter på, at Danmark i bredeste forstand kan opfylde og overholde de forpligtelser i internationalt samarbejde om skatteforhold, som Danmark har påtaget sig. Bistand i skattesager..."
(for 5 måneder siden - 0 kommentarer)"Tak. I lighed med det lovforslag, vi behandlede lige før, nemlig lovforslag nr. L 45, er der også rigtig god ræson og rigtig god mening i det her forslag. Dette Lovforslag sigter på at gøre beskæft..."
(for 5 måneder siden - 0 kommentarer)"Vi har tidligere besluttet at suspendere sygedagpengelovens bestemmelse om, at der ikke kan ydes statsrefusion af sygedagpengene, så længe kommunen ikke opfylder sin pligt til at foretage korrekt o..."
(for 5 måneder siden )"Ved sygefraværsaftalen af 2008 blev det aftalt, at i en 2-årig periode fra januar 2010 til udgangen af 2011 suspenderes sygedagpengelovens bestemmelse om, at der ikke kan ydes statsrefusion af syge..."
(for 5 måneder siden )"Loven har til formål at medvirke til at gøre beskæftigelsesindsatsen mere individuel for de ledige. Der er i beskæftigelseslovgivningen regler, der gælder for forholdsvis snævre grupper, og som ikk..."
(for 5 måneder siden )"Med lovforslaget gennemføres en række EU regler om internationalt samarbejde om skatteforhold. Formålet med lovforslaget er at sikre, at Danmark som den part, der bliver anmodet om at levere oplysn..."
(for 5 måneder siden - 0 kommentarer)"Som følge af skattestoppet er en række afgifter blevet fastholdt på det samme kronebeløb, og dermed er provenuet fra disse afgifter blevet udhulet. Det foreslås derfor at indføre en kompenserende i..."
(for 5 måneder siden - 0 kommentarer)"Med dette forslag forhøjes afgiften på NOx. Udledning af Nox betyder reelt en større luftforurening, og derfor er udledning af Nox helbredsskadelig og giver flere danskere problemer med luftvejssyg..."
(for 5 måneder siden - 0 kommentarer)"Dette lovforslag indebærer en række afgiftsforhøjelser på chokolade, slik, is – ja, konsumis – sodavand, tobak samt vin og øl. Forslaget er så en af de sidste dele af finanslovaftalen for 2012, som..."
(for 5 måneder siden - 0 kommentarer)"Lovforslaget rummer en række ændringer, og jeg vil her nævne nogle af dem i flæng. Skattebegunstigelsen af medarbejderaktieordninger ophæves, skattefritagelsen for arbejdsgiverbetalte sundhedsforsi..."
(for 5 måneder siden - 0 kommentarer)"Tak. For Det Radikale Venstre er det vigtigt at understøtte væksten og udviklingen i det danske erhvervsliv. Det er vigtigt, at dansk erhvervsliv har gode vilkår at operere under, og derfor er Det ..."
(for 5 måneder siden - 0 kommentarer)"Lovforslaget falder i to dele. Den ene del indebærer en nedsættelse af grænsen for finansielle aktiver i forbindelse med succession ved overdragelse af aktier, det, man til hverdag kalder pengetank..."
(for 5 måneder siden - 0 kommentarer)"Lovforslaget, L 28, har flere formål. Jeg vil her forsøge at trække hovedlinjerne i forslaget frem. Forslaget sigter på at afskaffe fradrag for formueforvaltningsomkostninger i pensionsafkastbeskat..."
(for 6 måneder siden - 0 kommentarer)"Så er der styr på papirerne. For Det Radikale Venstre er det vigtigt, at vi nu gennemfører en tilbagetrækningsreform, som indebærer en udskydelse og forkortelse af efterlønsordningen. Radikale Vens..."
(for 6 måneder siden - 0 kommentarer)"Så er der styr på papirerne. For Det Radikale Venstre er det vigtigt, at vi nu gennemfører en tilbagetrækningsreform, som indebærer en udskydelse og forkortelse af efterlønsordningen. Radikale Vens..."
(for 6 måneder siden - 0 kommentarer)"Så er der styr på papirerne. For Det Radikale Venstre er det vigtigt, at vi nu gennemfører en tilbagetrækningsreform, som indebærer en udskydelse og forkortelse af efterlønsordningen. Radikale Vens..."
(for 6 måneder siden - 0 kommentarer)"Tak. Dette lovforslag består af en række justeringer, præciseringer og ændringer til et bredt felt af forskellige skatte- og afgiftslove. Det drejer sig f.eks. om lønsumsafgiftsloven, momsloven og ..."
(for 6 måneder siden - 0 kommentarer)"Tak. Forslaget er en opfølgning på aftaler og overenskomstforhandlingerne i 2011 mellem Finansministeriet og CFU. Ændringen omfatter ophævelse af aldersgrænser for optjening af pensionsalder og kra..."
(for 6 måneder siden )"Formålet med loven er at følge op på aftale- og overenskomstforhandlingerne i 2011 mellem finansministeren og Centralorganisationernes Fællesudvalg, hvor finansministeren gav tilsagn om at ville fr..."
(for 6 måneder siden )"Lovforslaget udmønter Aftale om senere tilbagetrækning, som Venstre, Det Konservative Folkeparti, Dansk Folkeparti og Radikale Venstre har indgået den 13. maj 2011. Lovforslaget indeholder følgende..."
(for 6 måneder siden )"Lovforslaget skal ses i sammenhæng med aftalen om senere tilbagetrækning, som er indgået den 13. maj 2011 mellem Venstre, Det Konservative Folkeparti, Dansk Folkeparti og Radikale Venstre. I loven..."
(for 6 måneder siden )"Loven er et led i udmøntningen af Aftalen om senere tilbagetrækning, som er indgået den 13. maj 2011 af Venstre, Det Konservative Folkeparti, Dansk Folkeparti og Radikale Venstre. Med lovforslaget ..."
(for 6 måneder siden )"Ved loven afskaffes de lave ydelser i kontanthjælpssystemet, dvs. starthjælp, introduktionsydelse, loftet over kontanthjælpen, ”500-kroners-nedsættelse” og 225 timers reglen, der er blevet indført ..."
(ingen af Nadeem Farooq's taler er debateret endnu, se at komme i gang!)